Wszystkie wpisy

Jakie są koszty windykacji i kiedy można obciążyć nimi dłużnika?

rzeczywiste koszty windykacji

Dowiedz się szczegółów dotyczących kosztów windykacji, by świadomie podjąć decyzję o wszczęciu procesu windykacyjnego. Wbrew powszechnym opiniom, windykacja nie musi być studnią bez dna.

Oczywiście o ile świadomie nią zarządzisz i podejmiesz właściwe kroki we właściwej kolejności. Z tego artykułu dowiesz się, jak odpowiednio zarządzać kosztami odzyskiwania długu, by cały proces był uzasadniony finansowo.

Jakie są koszty windykacji? Z jakich elementów się składają?

Istnieją różne koszty windykacji, które będą wymagane w procesie odzyskiwania należności. Nie wszystkie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różną wartość w zależności od specyfiki sprawy.

W Cash Collector dzielimy koszty na trzy kategorie:

  1. Koszty operacyjne związane z kontaktem z dłużnikiem, które na początkowym etapie sprawy ponosisz jako wierzyciel.

To na przykład koszty listów poleconych wysłanych do dłużnika lub czas jaki Twój pracownik musi poświęcić na kontakt z nierzetelnym kontrahentem. Będą się kształtować indywidualnie, w zależności od tego na jakie działania się zdecydujesz.

W pewnym stopniu można je określić mianem zawoalowanych czy ukrytych, ponieważ ciężko je czytelnie wyodrębnić w bilansie. Jednak kiedy wspólnie je zsumujemy, okazuje się, że mają swoją wartość.

  1. Kiedy okaże się, że działania we własnym zakresie nie przynoszą skutku nadchodzi moment, aby przekazać sprawę firmie windykacyjnej. Firmy windykacyjne działają w różnych modelach i przed podjęciem decyzji której z nich powierzyć swoje sprawy, dobrze jest oszacować jakie mogą być rzeczywiste koszty prowadzenia każdej sprawy:

Powszechną praktyką jest pobieranie od wierzycieli opłat za prowadzenie sprawy i dodatkowo prowizji, czyli procentowego wynagrodzenie liczonego od odzyskanej kwoty.

W Cash Collector mamy różne modele rozliczenia, w zależności od prowadzonej sprawy. Można jednorazowo powierzyć nam odzyskanie długu, przekazać kilka spraw, a nawet skorzystać ze stałego abonamentu w ramach którego otrzymasz stałą opiekę naszego zespołu prawniczo-księgowego, miesiąc za miesiącem. Ta ostatnia opcja sprawdza się np. w sytuacjach kiedy specyfika branży wpływa negatywnie na częstszą niż przeciętna ilość nieopłaconych faktur, jak w przypadku spedycji.

baner cta

Pamiętaj że koszt zaangażowania zewnętrznej firmy windykacyjnej pomagają redukować koszty od których zaczęliśmy tę analizę. Mamy tu na myśli chociażby konieczność płacenia swoim czasem, kiedy we własnym zakresie musisz zajmować się procesem windykacyjnym.

  1. Trzeci rodzaj kosztów dotyczy kolejnego etapu windykacji, jakim jest windykacja sądowa. Aby ich uniknąć, warto wykorzystać wsparcie firmy windykacyjnej, która przedstawi jasny plan działania i oceni potencjalne koszty swojego zaangażowania.

Jak bardzo może różnić się koszt windykacji w zależności od konkretnego przypadku?

Omówmy to na przykładzie kosztów sądowych, które będzie należało ponieść jeśli konieczna będzie windykacja twarda. Warto wiedzieć od czego zależą i ile mogą maksymalnie wynieść.

  1. Opłata sądowa za wniesienie pozwu (tzw. wpis sądowy). Ma wartość ustaloną ustawowo (Ustawa

z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), która jest zależna od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia i wynosi:

1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;

2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;

3) ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;

4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;

5) ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;

6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;

7) ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

8) ponad 20 000 złotych – obowiązuje opłata stosunkowa wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.

  1. Koszty reprezentacji sądowej (tzw. zastępstwo procesowe).

Jeśli przed sądem ma nas reprezentować pełnomocnik (np. adwokat lub radca prawny), każdorazowo musimy zapłacić opłatę skarbową za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa.

Za każde pełnomocnictwo złożone w ten sposób zapłacimy 17 zł. Oczywiście, mówimy tutaj o opłacie regulowanej ustawowo do której dochodzi dodatkowo indywidualne wynagrodzenie osoby reprezentującej nas.

Co warte podkreślenia, tylko w wyjątkowych sytuacjach zachodzi taka konieczność. W zdecydowanej większości spraw o zapłatę nie ma potrzeby stawiennictwa w sądzie. Sąd wyznacza rozprawę dopiero kiedy dłużnik złoży sprzeciw. Jest to zdecydowana mniejszość spraw, dlatego ponoszenie kosztów związanych ze stawiennictwem w Sądzie jest mało prawdopodobne.

Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Windykacja na koszt dłużnika: kiedy jest możliwa?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, w przypadku opóźnień kontrahenta w spłacie zobowiązań, mamy prawo dochodzić od niego kwoty zryczałtowanej (stałej) w wysokości 40, 70 lub 100 euro, stanowiącej rekompensatę za koszty poniesione w toku odzyskiwania należności.

Z tego prawa mogą skorzystać wierzyciele przedsiębiorcy realizujący transakcje handlowe, czyli umowy, których przedmiotem jest dostawa towaru lub świadczenie usługi. To oznacza, że nie może dochodzić tej rekompensaty wierzyciel przedsiębiorca od dłużnika konsumenta. Tak samo jak wierzyciel konsument nie może dochodzić tej rekompensaty od dłużnika przedsiębiorcy.

Kiedy jednak koszty odzyskania należności przerastają kwotę tej rekompensaty, wówczas możesz żądać od dłużnika zwrotu uzasadnionych kosztów odzyskania należności. Mówimy tu o takich kosztach jak np. zaangażowanie prawnika czy firmy windykacyjnej.

Kto ponosi koszty windykacji? Wierzyciel czy dłużnik?

Wszelkie koszty windykacji ponosisz Ty, jako strona dochodząca swoich praw. Pocieszające jest jednak to, że większość tych kosztów można odzyskać. Oczywiście dopiero po zasądzeniu wyroku i skutecznej egzekucji.

Kwota 40, 70 i 100 euro należy się wierzycielowi niejako z automatu. Nie trzeba udowodnić ich racjonalności i zasadności. Wszelkie koszty sądowe jak i wynagrodzenie pełnomocnika ponosi strona przegrywająca sprawę. Koniecznym jest złożenie stosownego wniosku w pozwie.

Wracając jednak do obciążenia dłużnika kosztami windykacji, warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach nasze żądanie rekompensaty za koszty windykacji, może zostać uznane przez sąd za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Chodzi o sytuacje, kiedy kwota wierzytelności jest niższa od poniesionych kosztów na jej odzyskanie, dlatego tak ważnym jest, by na początkowym etapie windykacji ocenić różne scenariusze działania i ich potencjalne koszty.

Ponadto sąd może analizować, czy jako wierzyciel nie nadużyłeś swojego prawa podmiotowego. Wiąże się to z oceną zasadności kosztów poniesionych podczas całego procesu windykacyjnego.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie aby dostarczyć wezwanie do zapłaty jedziesz do nierzetelnego kontrahenta, który przebywa w innym województwie, a nie zastawszy go w siedzibie firmy postanawiasz przenocować w hotelu i spróbować dotrzeć do niego następnego dnia.  W dodatku decydujesz się na wynajęcie pokoju w wysokim standardzie. Zachodzi zatem zasadne pytanie, czy na pewno był to koszt niezbędny do tego, by odzyskać swoje należności.

Jako Cash Collector doradzamy naszym klientom także w tej kwestii, wskazując jakie kroki najlepiej jest podejmować, by móc rzeczywiście realizować windykację na koszt dłużnika.

Zastanawiasz się nad windykacją dłużnika? Być może mamy odpowiedzi na Twoje wątpliwości:

Czy automatyzacja procesu windykacji może pomóc zredukować koszty?

Automatyzacja procesu windykacyjnego w przypadku korzystania z usług Cash Collector, daje możliwość ograniczenie zbędnych kosztów procesu odzyskiwania należności. Podjęcie każdej sprawy wiąże się z oceną przez nas realnych kosztów windykacji i określenia najlepszej strategii działania, która będzie się cechowała minimalną ilością potrzebnych do przeprowadzenia czynności.

Mając świadomość kosztów jakie należy ponieść, by odzyskać swoje należności, nasi Klienci świadomie podejmują decyzję w tym zakresie. 

Wszystko zależeć będzie od indywidualnych cech danej sprawy. Jeśli zastanawiasz się na ile opłacalne jest działanie względem dłużnika, najlepiej skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sprawę. Rzetelnie doradzimy, a Ty zyskasz wiedzę odnośnie możliwych do zastosowania strategii działania.

Skontaktuj się z nami telefonicznie 502 123 142 lub wyślij zapytanie na biuro@cashcollector.eu

baner cta europa(1)