Postępowanie windykacyjne: etapy i procedury w 2024 | Cash Collector
postepowanie windykacyjne etapy 1

Co to jest postępowanie windykacyjne?

Najprościej rzecz ujmując postępowanie windykacyjne, to proces odzyskiwania należności od strony, która nie wywiązała się ze swoich zobowiązań finansowych. Chodzi o zestaw czynności należy wykonać, w celu dochodzenia swoich praw do rzeczy lub zapłaty od dłużnika. 

Ponadto skuteczna windykacja należności opiera się na dwóch filarach z których każdy jest tak samo ważny. Z jednej strony chodzi o umiejętność perswazji i wywierania wpływu na drugą stronę, która nie opłaciła zobowiązania, do czego jest zobligowana umową i stanem faktycznym np. otrzymaniem towaru. Można powiedzieć, że jest to sfera dotycząca umiejętności komunikacyjnych i odpowiedniego zarządzania relacjami. 

Z drugiej strony, wszelki kontakt z dłużnikiem nie może odbywać się w oderwaniu od przepisów określających ramy prawne w jakich możemy się poruszać starając się odzyskać nasze pieniądze. 

To, że kontrahent nie zrealizował płatności terminowo, nie oznacza, że możemy go windykować na wszystkie sposoby jakie uznamy za dopuszczalne. Dlatego też warto poznać specyfikę czynności windykacyjnych, by skutecznie odzyskać nieopłacone faktury.

Na czym polega postępowanie windykacyjne?

Windykację można w najogólniejszym ujęciu podzielić na miękką i twardą. Windykacja miękka nazywana jest inaczej polubowną, natomiast windykacja twarda dotyczy windykacji sądowej i komorniczej. 

Każdy z tych trzech etapów ma ścisłą ścieżkę postępowania z możliwymi do zastosowania środkami oddziaływania na dłużnika. Sztuką jest, aby dobrać je tak, by przy zastosowaniu jak najmniejszej ich ilości osiągnąć pożądany efekt- czyli nakłonić dłużnika do spłaty zobowiązania. Więcej o każdym z tych etapów windykacji dowiesz się z naszego artykułu zatytułowanego: Windykacja należności, co to jest i na czym polega?.

Jak długo trwa postępowanie windykacyjne?

To jedno z tych pytań na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ze względu na różnorodność, złożoność poszczególnych przypadków i przyjętą przez wierzyciela strategię postępowania. 

Natomiast istnieje kilka aspektów, które bez wątpienia pozwalają przyspieszyć cały proces odzyskiwania długów.

1. Jak w wielu innych kwestiach, tak i tu, im szybciej zabierzesz się za działanie, tym szybciej zobaczysz efekty. Jeśli mówi się, że pośpiech jest złym doradcą, to w przypadku windykacji ta zasada zupełnie nie ma zastosowania. Dlatego zacznij działać, zamiast się zastanawiać.

Dobrze wiemy, że jest to dla większości przedsiębiorców niewdzięczna praca, którą  odkładamy na później w nadziei, że sprawa sama się wyjaśni. Z tego powodu tak chętnie wykazujemy naiwną wiarę, przyjmując wymówki dłużników, którzy aby “kupić” sobie trochę czasu, skłonni są powołać się na najbardziej niedorzeczne historie. 

Dlatego bez względu na to czy chcesz spróbować prowadzić działania zmierzające do odzyskania należności we własnym zakresie, czy już podjąłeś decyzję o zaangażowaniu zewnętrznej firmy, zacznij od razu działać. Oczywiście wpierw przeczytaj do końca ten artykuł, by świadomie się za to zabrać.

2. Aby podnieść wagę swojej argumentacji w toku miękkiej windykacji przypomnij dłużnikowi o dodatkowych konsekwencjach wynikających z faktu opieszałości w spłacie zobowiązań. Jedną z bardziej uciążliwych w kontekście prowadzenia biznesu, a przez to skutecznych jako argument konsekwencji, jest zagrożenie przekazania danych dłużnika do platform wymiany informacji gospodarczej. 

Tu możesz się powołać np. na Krajowy Rejestr Długów, który od ponad 20 lat zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów i firm (zarówno dużych koncernów, jak i małych przedsiębiorstw).

3. Bez wątpienia tym co najmocniej działa na wyobraźnię dłużników, przyspieszając spłatę zobowiązania jest zaangażowanie zewnętrznej firmy. Dłużnik w ten sposób otrzymuje sygnał, iż jesteśmy zdeterminowani, a ponadto ma świadomość, że proces będzie prowadzony przez specjalistów. 

To w połączeniu z brakiem wiedzy na temat windykacji, niektórych dłużników automatycznie skłania do spłaty zobowiązania. W tym kontekście na Twoją korzyść działa stare powiedzenie, że strach ma wielkie oczy. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie uprawnienia posiadają firmy windykacyjne, a jakich kroków nie mogą podejmować względem dłużników, to zajrzyj do artykułu “Jak firma windykacyjna ściąga długi i jakie ma uprawnienia?”.

Pamiętaj że proces windykacji można zacząć realizować następnego dnia po dacie z jaką miała zostać uiszczona płatność za fakturę. Oczywiście mówimy o windykacji miękkiej, czyli wykonaniu telefonu lub wysłaniu wiadomości do kontrahenta.

Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Komu grozi postępowanie windykacyjne?

Postępowanie windykacyjne może dotyczyć każdego kto zawarł umowę o współpracę i nie wywiązał się ze zobowiązań finansowych w niej zawartych. 

Od razu zaznaczmy, że windykacja nie jest czymś co realizowane jest automatycznie. Dlatego w przypadku umów między przedsiębiorcami, to od Ciebie jako wierzyciela, będzie zależeć czy i kiedy zacznie być realizowana. Jak już sobie powiedzieliśmy, stanowczość i konsekwencja, będą w tym kontekście bardziej niż wskazane. 

Poza tym postępowanie windykacyjne najczęściej kojarzone jest z relacjami biznesowymi i brakiem płatności za fakturę, jednak może dotyczyć innych zobowiązań, jak np. braku płatności przewidzianych w umowie najmu mieszkania.

Dłużnicy często liczą, że ich trudna sytuacja niejako sama się rozwiąże ze względu na przedawnienie. Kodeks cywilny przewiduje różne terminy przedawnienia w zależności od rodzaju długu:

  • w przypadku długów pieniężnych, są to 3 lata, 
  • przy dokonaniu sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 2 lata, 
  • a w przypadku innych wierzytelności, np. związanych z umowami cywilnoprawnymi, terminy mogą być krótsze. 

Dla przykładu, zaledwie roczny okres przedawnienia dotyczy roszczeń z tytułu umowy przewozu, umów spedycji oraz przedwstępnej umowy sprzedaży. 

W pewnym sensie pocieszające jest to, że przedawnienie długu nie oznacza jego zniknięcia. Po upływie czasu jaki był przewidziany na odzyskanie długu, zobowiązanie nadal istnieje, tylko zmienia swoją naturę. Kiedy dług ulega przedawnieniu, staje się „zobowiązaniem naturalnym”, co oznacza, iż dłużnik nie jest już zobowiązany do spłaty w trybie przymusowym (np. przez komornika), jednak wciąż jest zobowiązany moralnie do spłaty zobowiązania. 

Natomiast jeśli ktoś przez rok, dwa lub nawet trzy lata zwlekał z zapłaceniem Ci faktury, tym bardziej może nie być skłonny do jej opłacenia kiedy już nie istnieją dodatkowe czynniki nacisku. 

Dlatego warto dokładnie sprawdzić czy wśród zobowiązań Twoich kontrahentów nie ma takich, które zbliżają się do daty po której staną się zobowiązaniem naturalnym. Jeśli tak, to nie powinieneś tracić czasu. Najlepiej zadzwoń  do nas pod nr 502 123 142 i sprawdź jak wyglądają możliwości odzyskania należności. 

A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o terminach pozwalających na prowadzenie skutecznej windykacji, zajrzyj do artykułu: Przedawnienie długów. Dlaczego szybka windykacja ma sens?.

Jak przygotować się do procesu windykacji?

1. Dowiedz się maksymalnie dużo o najlepszych praktykach windykacyjnych. 

Pierwszy krok w tym kierunku właśnie robisz, czytając o szczegółach  jego przebiegu. Dlatego dodaj do ulubionych naszą stronę na której regularnie publikujemy wpisy poświęcone odzyskiwaniu należności z nieopłaconych faktur. 

Ponadto zacznij obserwować nasze profil na Facebooku lub LinkedIn, gdzie w skróconej formie przekazujemy wiedzę o tej tematyce i zapowiadamy premiery kolejnych blogowych wpisów.

2. Zbierz informacje i dokumentację dotyczącą współpracy z nierzetelnym kontrahentem. 

W toku prowadzonego postępowania może się okazać, że koniecznym będzie np. przygotowanie przedsądowego wezwania do zapłaty, które z jednej strony jako dokument nie ma konkretnego wzoru (szablonu), z drugiej zaś strony, musi zawierać szereg precyzyjnych informacji, aby spełniło swoja funkcję. 

Jeśli chcesz na ten temat dowiedzieć się więcej i zobaczyć jak wygląda wzór takiego dokumentu, zajrzyj do naszego artykułu: Przedsądowe wezwanie do zapłaty: czym jest i jak je przygotować?.

3. Wprowadź w swoim biznesie nawyk i system stałego monitorowania płatności. 

Nie czekaj na sprawozdanie na koniec miesiąca od księgowości, która poinformuje Cię o nieopłaconej fakturze, która od kilku tygodni powinna być uregulowana. W przyszłości ułatwi Ci to nasza aplikacja. 

Dzięki Cash Collector nie tylko zlecisz nam odzyskiwanie długów, ale na bieżąco będziesz monitorować stan płatności. Najlepiej załóż darmowe konto i sam się przekonaj jak to działa.

Korzystać z platformy Cash Collector możesz za pomocą: 

Na czym polega automatyzacja procesu windykacji?

Cash Collector to w pełni zautomatyzowana platforma stosująca algorytmy sztucznej inteligencji, które dobierają odpowiednio dostosowane do każdej sprawy akcje windykacyjne. 

Oczywiście za narzędziem które stworzyliśmy stoi cała sieć wyspecjalizowanych księgowych i prawników, zaangażowanych w działania zmierzające do odzyskania należności od dłużnika. 

Ze względu na skalę naszej działalności obejmującą 30 krajów Unii Europejskiej oferujemy usług windykacyjne w rozsądnej cenie. W ramach abonamentu za korzystanie z aplikacji Cash Collector otrzymujesz wsparcie prawnika w windykacji sądowej i egzekucji zarówno w Polsce, jak i na terenie UE

W przypadku naszej aplikacji Cash Collector potrzebujesz jedynie danych swojej firmy, dłużnika i informacji dotyczących faktury. Całość odzyskanej kwoty wraz z odsetkami wraca do Ciebie, a my nie pobieramy już żadnej prowizji za sukces. 

Za korzystanie z naszej usługi zapłacisz co miesiąc tyle samo, bez względu na kwoty i ilość dodawanych faktur. Brzmi uczciwie? I takie właśnie jest!

Koniec z nieopłaconymi fakturami i wymówkami dłużników. Jeśli w swojej firmie używasz profesjonalnych narzędzi pomagających w zbieraniu informacji, marketingu czy kontaktowaniu się z klientami, to dlaczego w podobny sposób nie zarządzasz jeszcze płatnościami?