Wszystkie wpisy

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności – kompleksowy poradnik

rekompensata za koszty windykacji(1)

1. Co warto wiedzieć o rekompensacie za koszty odzyskania należności?

Prawdopodobnie każdy kto ma problemy z nierzetelnymi kontrahentami zwlekającymi z płatnościami za faktury, prędzej czy później – gdy zaczyna szukać informacji mających pomóc w odzyskaniu długu – trafia na wątek rekompensaty za koszty windykacji.

 

Nic zresztą dziwnego – windykację rzadko udaje się przeprowadzić zupełnie bezkosztowo, natomiast istnieje niezawodny sposób, by te koszty zminimalizować.

W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytania:

– Czym jest rekompensata za koszty windykacji?

– Kto może się o nią ubiegać?

– Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rekompensatę za koszty windykacji?

– W jakim trybie się o nią wnioskuje?

– Czy istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające otrzymanie takiej rekompensaty?
– Podpowiemy też, jak ją precyzyjnie wyliczyć.

2. Czym jest rekompensata za koszty windykacji?

Aby to wyjaśnić najlepiej sięgnąć do źródła czyli ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, regulującej ten obszar współpracy między przedsiębiorcami.

Art. 10 ust. 1 tejże ustawy mówi, iż „Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek […] przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności”.

Dlatego jeśli masz obecnie faktury, których termin płatności minął, to przysługuje Ci prawo do takiej rekompensaty.

3. Jakie koszty mogą być objęte rekompensatą?

Pewnie zastanawiasz się w tym momencie, jakie dokładnie czynności wchodzą w katalog kosztów objętych tą rekompensatą. Wszelkiego typu opłaty sądowe, wynagrodzenia adwokackie, koszty doradztwa prawnego i windykacyjnego, a może pomniejsze koszty komunikacji jaką prowadzi się z dłużnikiem?

Możesz być zaskoczony, ale Twoje prawo do dochodzenia rekompensaty za koszty windykacji, nie jest uzależnione od realnych kosztów dochodzenia należności od dłużnika.

To ze względu na to, że rekompensata ma charakter ryczałtu, czyli stałych kwot należnych ze względu na zaistnienie sytuacji której dotyczą – mianowicie braku płatności. Dlatego rekompensata ma Tobie jako przedsiębiorcy zrekompensować potencjalne koszty działań prowadzących do odzyskania należności.Podsumowując, rekompensata jest obligatoryjna gdy spełnione zostaną kryteria uzasadniające jej otrzymanie. Należy się niejako automatycznie bez względu na to czy rzeczywiście poniesione zostały jakiekolwiek koszty windykacji.

Na Tobie jako wierzycielu, nie ciąży żaden obowiązek udokumentowania i udowodnienia, że w związku z zaległością wykonałeś jakiekolwiek czynności zmierzające do wpłynięcia na nierzetelnego kontrahenta. 

Dzieje się tak dlatego, że nadrzędnym celem rekompensaty nie jest wyrównanie szkody poniesionej przez wierzyciela, tylko zdyscyplinowanie dłużnika do terminowego uiszczania opłat.

Czytaj więcej:

4. Kto i kiedy jest uprawniony do ubiegania się o rekompensatę?

Zgodnie z Art. 2. ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, jej przepisy stosuje się do transakcji handlowych, których

wyłącznymi stronami są m.in.:

– przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,

– osoby wykonujące wolny zawód,

– oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych.

Jak wyjaśnia Art. 4. ustawy Prawa przedsiębiorców:
1. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.

  1. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej

przez nich działalności gospodarczej.

Natomiast za transakcję handlową uznaje się umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością.

Tu ważne zastrzeżenie: regulacji tej nie stosuje się do umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem.

5. Jak obliczyć wartość rekompensaty za koszty odzyskiwania należności?

Przejdźmy teraz do kwestii, która z pewnością najbardziej Cię interesuje, czyli ile można odzyskać lub wręcz zyskać, w przypadku kiedy nie ponieśliśmy jeszcze żadnych kosztów w związku z działaniami względem dłużnika.

Koszty rekompensaty stanowią równowartość kwoty:

1) 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych,

2) 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych,

3) 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.

Obliczenie równowartości tej kwoty w polskiej walucie wymaga zastosowania odpowiedniego przelicznika. Należy wziąć średni kurs euro opublikowany przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.

6. Jak zoptymalizować proces windykacji i odzyskiwania należności?

Przyjęło się uważać, że korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, co do zasady musi się wiązać z wysokimi kosztami. Natomiast jest wręcz odwrotnie. Korzystając ze specjalistycznego doradztwa Cash Collector, możesz w znaczącym stopniu je ograniczyć i sprawnie odzyskać należne Ci środki. 

Prócz rekompensata za koszty odzyskiwania należności, wierzyciel może ubiegać się np. o zwrot kosztów windykacji, gdy te przekraczają obligatoryjne stawki przyjęte w ustawie.

Jeśli zastanawiasz się na ile opłacalne jest działanie względem dłużnika, najlepiej skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sprawę. Rzetelnie doradzimy, a Ty zyskasz wiedzę odnośnie możliwych do zastosowania strategii działania.

Zadzwoń 502 123 142 lub wyślij zapytanie na biuro@cashcollector.eu

Warto też przetestować naszą aplikację Cash Collector dzięki której, nie tylko zlecisz odzyskiwanie długów, ale na bieżąco będziesz monitorować stan swoich płatności. Załóż darmowe konto i sam się przekonaj jak to działa.

Korzystać z platformy Cash Collector możesz za pomocą:

oraz aplikacji dostępnej w AppStore.

7. W jaki sposób ubiegać się o rekompensatę za koszty odzyskiwania należności?

Jako strona na rzecz której nie opłacono należnej faktury, możesz obciążyć dłużnika rekompensatą już pierwszego dnia w którym następuje przekroczenie terminu płatności. Jak już wspomnieliśmy, rekompensata z założenia ma być wypłacona wierzycielowi automatycznie, jeśli spełnione są konkretne warunki.

Rekompensatę można uzyskać już na drodze polubownego odzyskania należności. W przypadku kiedy zamierzamy realnie przeprowadzić proces windykacji, warto od razu wezwać dłużnika o zapłatę rekompensaty w wezwaniu do zapłaty.Więcej o przedsądowym wezwaniu do zapłaty (a także wzór do pobrania) znajdziesz w osobnym artykule, na naszym blogu: “Przedsądowe wezwanie do zapłaty: czym jest i jak je przygotować?

8. Czy można domagać się rekompensaty za koszty windykacji za każdą fakturę osobno?

Ustawodawca przyjął, że w związku z opóźnieniem w zapłacie należności z tytułu jednej transakcji handlowej przysługuje jedno roszczenie o zapłatę rekompensaty za koszty odzyskiwania należności. Oznacza to, iż w przypadku,kiedy strony łączyło kilka transakcji handlowych, możliwe jest naliczenie rekompensaty za każdą z nich osobno. Warto być asertywnym i dyscyplinować dłużników za pomocą tego narzędzia. Zwłaszcza jeśli mówimy o sytuacji w której dłużnik nie wykazuje żadnych chęci, by uregulować lub zadeklarować przybliżony termin spłaty długu. Może to być oczywisty sygnał, że Twojej firmie będzie potrzebna pomoc wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej, zatem tym bardziej taka rekompensata Ci się przyda.

Jeśli masz pytania odnośnie możliwości minimalizowania kosztów windykacji, skontaktuj się z Cash Collector. Przeanalizujemy Twoją sytuację i rzeczowo podpowiemy odnośnie możliwości odzyskania długów.