Bez kategorii
31.01.2025
Odzyskanie długu od zagranicznych kontrahentów często dla polskich przedsiębiorców wydaje się zbyt kosztowne lub wręcz niemożliwe, bez względu na poniesione koszty. Bariery językowe, nieznajomość przepisów, brak rozeznania w specyfice działania zagranicznych instytucji, to wszystko zniechęca w kontekście egzekwowania należności.
Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na odzyskanie długu z zagranicy. Jest nim europejski nakaz zapłaty, a w tym artykule pokażemy jak przy jego pomocy skłonić nierzetelnego kontrahenta do zmiany postępowania.
Co to jest europejski nakaz zapłaty?
Europejski nakaz zapłaty, to rozwiązanie prawne, którego celem jest uproszczenie, przyspieszenie i ograniczenie kosztów postępowania sądowego w sprawach międzynarodowych dotyczących roszczeń pieniężnych.
Dokładne warunku uzyskania europejskiego nakazu zapłaty określa rozporządzenie (WE) NR 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r., a ten artykuł stanowi poradnik w którym w przystępny sposób odnosimy się do najważniejszych jego zapisów.
Jakie są warunki uzyskania europejskiego nakazu zapłaty?
- Europejski nakaz zapłaty można stosować w sprawach cywilnych i handlowych.
Oznacza to, że nie wszystkie sprawy mogą być rozpoznawane w postępowaniu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Nie ma on zastosowania m.in. do spraw skarbowych, celnych, administracyjnych, majątkowych (dotyczących stosunków małżeńskich), testamentów, dziedziczenia czy upadłości.
- W przypadku europejskiego nakazu zapłaty, możesz dochodzić tylko bezspornych roszczeń pieniężnych o charakterze transgranicznym. Z transgranicznością mamy do czynienia wtedy, kiedy miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu jednej ze stron, znajduje się w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym znajduje się sąd rozpatrujący sprawę.
Tu ważne zastrzeżenie. Zgodnie z art. 3 pkt. 3 Rozporządzenia (WE) NR 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty: “Charakter sprawy jako sprawy transgranicznej jest oceniany według stanu z daty wniesienia pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty”.
To dwa najistotniejsze warunki jakie muszą być spełnione, by można było realizować windykację w trybie europejski nakaz zapłaty. Istnieją też inne aspekty wymagane do uzyskania tego nakazu, a z tego artykułu dowiesz się czego dotyczą i jak je spełnić. Gotowy aby odzyskać swoje pieniądze z zagranicy? Świetnie, zatem przejdźmy do szczegółów!
W jakich krajach obowiązuje Europejski Nakaz Zapłaty?
O wydanie europejskiego nakazu zapłaty, można się ubiegać niemalże we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi jedynie Dania.
Zatem jeżeli jako przedsiębiorcę wiąże Cię umowa z podmiotem mającym swoją siedzibę w jakimkolwiek kraju członkowskim Unii Europejskiej (oprócz Danii), możesz wystąpić z pozwem o wydanie takiego nakazu.
Jakie sprawy można rozstrzygnąć za pomocą europejskiego nakazu zapłaty?
Europejski nakaz zapłaty można stosować w sprawach cywilnych i handlowych. Jest to rozwiązanie dedykowane tym dwóm rodzajom spraw.
Rozporządzenie nie określa dokładnie charakteru sprawy cywilnej lub handlowej. Natomiast zawiera katalog spaw, do których nie stosuje się przepisów o europejskim nakazie zapłaty. Chodzi m.in. o sprawy skarbowe, celne i administracyjne.
Przyjmuje się, że sprawy cywilne toczą się między dwoma podmiotami prywatnymi. Natomiast sprawy handlowa odnoszą się do transakcji realizowanych pomiędzy przedsiębiorcami.
Powiązane artykuły, które mogą Cię zainteresować:
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty: czym jest i jak je przygotować?
- Jakie są koszty windykacji i kiedy można obciążyć nimi dłużnika?
- Jak firma windykacyjna ściąga długi i jakie ma uprawnienia?
Jak uzyskać europejski nakaz zapłaty?
Należy pamiętać, że nie istnieją jedne wspólne wytyczne dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, jakie są wymagane do wniesienia pozwu o uzyskanie europejski nakaz zapłaty.
Różnice mogą dotyczyć np.:
– opłat za wydanie europejskiego nakazu zapłaty,
– dokumentów jakie należy przedstawić sądowi,
– sposobu złożenia pozwu. W niektórych krajach jest to możliwe za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych platform).
W tym artykule skupimy się na warunkach dotyczących polskiej procedury wszczęcie postępowania o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Pozew taki składa się przy użyciu stosownego formularza (chodzi o tzw. formularza A).
Co powinien zawierać pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty?
Pozew ten musi zawierać:
- Nazwy lub imiona i nazwiska oraz adresy stron (a w odpowiednich przypadkach, ich przedstawicieli);
- Oznaczenie sądu, do którego kierowany jest pozew;
- kwotę dochodzonego roszczenia, w tym kwotę roszczenia głównego oraz, stosownie do okoliczności, odsetki, kary umowne i koszty;
- Jeżeli dochodzisz zwrotu odsetek, ich stawkę oraz okres, za jaki mają być naliczane (chyba że zgodnie z prawem państwa członkowskiego wydania odsetki ustawowe doliczane są automatycznie do roszczenia głównego);
- Uzasadnienie roszczenia (opis okoliczności wskazanych jako podstawa roszczenia);
- Opis dowodów na poparcie roszczenia;
- Okoliczności uzasadniające właściwość sądu;
8. Uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy.
Ponadto pozew powinien zawierać Twoje oświadczenie, iż podane informacje są zgodnie z Twoją najlepszą wiedzą oraz że przyjmujesz do wiadomości, że umyślne podanie nieprawdziwych informacji, może skutkować zastosowaniem odpowiednich sankcji.
Ważne!
Koniecznie upewnij się, że pozew jest przez Ciebie podpisany, a w sytuacji wymagającej tego, że podpisany został przez Twojego przedstawiciela.
W jakim sądzie można złożyć pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty?
W Polsce sądami zajmującymi się sprawami o wydanie europejskiego nakazu zapłaty są sądy rejonowe i sądy okręgowe o właściwości miejscowej i rzeczowej.
Kiedy sąd wydaje europejski nakaz zapłaty?
Sąd rozpatruje pozew i jeżeli formularz jest prawidłowo wypełniony, powinien wydać europejski nakaz zapłaty w terminie 30 dni.
Należy pamiętać, że ten termin nie obejmuje czasu, który potrzebny będzie Tobie jako powodowi, na uzupełnienie, poprawienie lub zmianę pozwu, dlatego ważne jest aby skrupulanie go przygotować.
W przypadku braków formalnych, sąd wezwie Cię do uzupełnienia lub poprawienia pozwu. Zostanie określony na to właściwy termin, który sąd uważa za odpowiedni w zaistniałych okolicznościach.
Zgodnie z rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, sąd bada czy spełnione są wymogi określone w rozporządzeniu (WE) NR 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego europejski nakaz zapłaty. Zdarza się, że badanie takie może mieć formę procedury zautomatyzowanej, dzieki czemu o wiele szybciej uzyskamy nakaz.
Jak przebiega procedura europejskiego nakazu zapłaty z punktu widzenia dłużnika?
Europejski nakaz zapłaty musi zostać doręczony pozwanemu przez sąd. Pozwany, może ustosunkować się do niego na dwa sposoby. Uiścić żądaną kwotę lub wnieść sprzeciw. Na zgłoszenie sprzeciwu w stosunku do europejskiego nakazu zapłaty dłużnik ma 30 dni.
W przypadku braku sprzeciwu ze strony pozwanego, europejski nakaz zapłaty staje się automatycznie wykonalny. Kopia europejskiego nakazu zapłaty (wraz z tłumaczeniem), musi zostać przesłana do egzekucyjnych organów ścigania w państwie członkowskim, w którym nakaz ten ma być wykonany.
Wykonanie nakazu będzie przebiegać zgodnie z zasadami i procedurami krajowymi państwa członkowskiego w którym, dłużnik ma miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu.
Jak zwiększyć szanse na odzyskanie zagranicznego długu z Cash Collector?
Wniesienie pozwu o europejski nakaz zapłaty, to tylko jeden ze sposobów na usprawnienie działań zmierzających do wyegzekwowania od zagranicznych kontrahentów zaległych płatności.
Jeśli chcesz poznać inne możliwości wpłynięcia na dłużników lub masz dodatkowe pytania dotyczące europejski nakaz zapłaty, skontaktuj się z naszymi doradcami.
Zadzwoń 502 123 142 lub wyślij zapytanie na adres biuro@cashcollector.eu
Rzetelnie doradzimy, a Ty zyskasz wiedzę odnośnie możliwych do zastosowania strategii działania. Jesteśmy z naszymi partnerami biznesowymi aż do momentu odzyskania całości długu.
Sprawdź też inne poradniki, które mogą Ci pomóc: