Bez kategorii
15.05.2025
Europejski tytuł egzekucyjny to rozwiązanie ułatwiające odzyskanie długu w przypadku kiedy siedziba dłużnik znajduje się poza granicami Polski. Zostało stworzone aby przyspieszyć proces windykacji, zmniejszyć jego koszty, ograniczyć formalności, a przede wszystkim uprościć całą procedurę odzyskiwania pieniędzy.
Obecnie w większości krajów Unii Europejskiej wierzyciele mogą w przystępny sposób dochodzić swoich należności wobec dłużników bez konieczności fizycznej obecności na terenie państwa w którym siedzibę ma dłużnik.
Z tego artykułu dowiesz się czy spełnione są warunki potrzebne do zastosowania Europejskiego tytułu egzekucyjnego, jeśli posiadasz nieopłacone faktury z zagranicy.
Co to jest europejski tytuł egzekucyjny?
Jako wierzyciel możesz uzyskać ten tytuł egzekucyjny na terenie Polski.
Europejski tytuł egzekucyjny znajduje zastosowanie w sytuacja, w których dłużnik ignoruje Twoje wezwania do zapłaty.
Jeśli dłużnik unika kontaktu i nie realizuje swoich zobowiązań, możesz rozpocząć procedurę uzyskania europejskiego tytułu egzekucyjnego, w rezultacie czego egzekucja komornicza będzie prowadzona w kraju gdzie przebywa lub ma firmę dłużnik.
Przeczytaj powiązane teksty:
- Europejski nakaz zapłaty: czym jest i jak wykorzystać go w praktyce?
- Jakie są koszty windykacji i kiedy można obciążyć nimi dłużnika?
- Szukasz sposobów na skuteczne odzyskiwanie należności z innych krajów?
Jaka jest podstawa prawna europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Zasady na których opiera się europejski tytuł egzekucyjny reguluje rozporządzenie (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia europejskiego tytułu egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych.
Celem tego rozwiązania prawnego jest usprawnienie egzekwowania roszczeń bezspornych między podmiotami z dwóch różnych krajów Unii Europejskiej.
Zostało to osiągnięte dzięki określeniu wspólnych standardów proceduralnych i umożliwieniu swobodny przepływu dokumentów (orzeczeń, ugód sądowych, dokumentów urzędowych) na obszarze Państw Członkowskich, bez potrzeby wszczynania dodatkowych postępowań sądowych.
W jakich sytuacjach można uzyskać europejski tytuł egzekucyjny?
Europejski tytuł egzekucyjny wydawany jest wyłącznie na wniosek wierzyciela. Rozporządzenie ma zastosowanie w sprawach cywilnych i handlowych, bez względu na charakter sądu lub trybunału.
Wierzyciele mogą ubiegać się o wydanie tego tytułu w sytuacji, gdy siedziba dłużnika lub jego firmy znajduje się innym kraju, a ten posiada nieuregulowane zobowiązanie.
W jakich sprawach nie ma zastosowania europejski tytuł egzekucyjny?
Rozporządzenie nie ma zastosowania do:
– praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia,
– upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych,
– ubezpieczeń społecznych,
– arbitrażu.
Ponadto europejski tytuł egzekucyjny nie ma zastosowania w sprawach skarbowych, celnych lub administracyjne, ani dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania w wykonywaniu władzy publicznej.
Jakie są korzyści wynikające z posiadania europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Dzięki uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego wierzyciel może dochodzić spłaty zaległych należności od zagranicznego dłużnika w miejscu jego zamieszkania lub w miejscu siedziby jego działalności.
W efekcie możliwe jest dochodzenie zapłaty w państwie trzecim, bez konieczności uczestniczenia w odrębnym postępowaniu w tym państwie.
Bowiem – tak jak już sobie powiedzieliśmy – przepisy rozporządzenia tworzą warunki do swobodnego przepływu orzeczeń, ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych na obszarze państw Unii Europejskiej, bez potrzeby wszczynania dodatkowych postępowań.
Jak przebiega procedura uzyskania europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Uzyskanie europejskiego tytułu egzekucyjnego jest stosunkowo proste.
Dłużnik musi jedynie skierować do właściwego organu bądź sądu (w państwie członkowskim, w którym toczyło się postępowanie) wniosek o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego dla wydanego w danej sprawie orzeczenia (np. wyroku czy ugody).
Miejsce wnioskowania o ustanowienie europejskiego tytułu egzekucyjnego
W Polsce europejski tytuł egzekucyjny nadaje się na wniosek wierzyciela składając go w sądzie rejonowym właściwym dla swojej siedziby lub w sądzie, który wydał orzeczenie lub zatwierdził ugodę.
W Polsce taki wniosek składa się w oparciu o art. 795 1 Kodeksu postępowania cywilnego.
Jaki jest koszt uzyskania europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Opłata za wydanie tytułu jest relatywnie niska i wynosi 50 zł.
Co daje uzyskanie europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Po uzyskaniu europejskiego tytułu egzekucyjnego możemy skierować się bezpośrednio do sądu w państwie, gdzie dłużnik przebywa lub ma swoją siedzibą. Od tego momentu właściwe organy egzekucyjne zajmą się przeprowadzeniem procesu odzyskiwania zaległych należności.
Co istotne, nie będę one dodatkowo oceniały zasadności prawnej wydanego orzeczenia i skupią się jedynie na zadaniu odzyskania należności. Wynika to z idei stojącej za stworzeniem tego rozwiązania, odnoszącej się do wzajemnego zaufanie do wymiaru sprawiedliwości Państw Członkowskich.
To oznacza że sądy Państw Członkowskich automatycznie przyjmują, iż zostały spełnione wszystkie warunki formalne prawidłowego nadania europejskiego tytułu egzekucyjnego, umożliwiające wykonanie tego orzeczenia we wszystkich pozostałych Państwach Członkowskich.
Właściwość sądu, który będzie egzekwował zaległą płatność od dłużnika określa się według zasad ogólnych.
Wierzyciel musi zwrócić się o wykonanie danego orzeczenia w państwie, w którym dłużnik mieszka lub ma swoją główną siedzibę (zależnie od tego, czy dłużnik jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą).
Jak rozpocząć windykację za pomocą europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Aby rozpocząć windykację zaległej należności w państwie wykonania, jako wierzyciel musisz zgodnie z art. 20 wspomnianego rozporządzenia złożyć następujące dokumenty:
– odpis orzeczenia, który spełnia warunki niezbędne dla stwierdzenia jego autentyczności,
– odpis zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego,
– w razie potrzeby, transkrypcję zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego lub jego tłumaczenie na język urzędowy Państwa Członkowskiego (lub – jeśli jest kilka języków urzędowych w tym Państwie Członkowskim – jeden z języków urzędowych, w jakim zgodnie z prawem tego Państwa Członkowskiego prowadzi się postępowanie sądowe).
Masz niezapłacone faktury od dłużników z innych krajów? Sprawdź, w jaki sposób możemy rozwiązać Twoje problemy:
- Windykacja zagraniczna Belgia
- Windykacja zagraniczna Czechy
- Windykacja zagraniczna Niemcy
- zobacz też inne kraje, w których pomożemy Ci z windykacją międzynarodową!
W jakich krajach obowiązuje europejski tytuł egzekucyjny?
Europejski tytuł egzekucyjny obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii.
Zgodnie z art. 1 i 2 Protokołu w sprawie statusu Danii, stanowiącego załącznik do Traktatu o Unii Europejskiej, Dania nie uczestniczy w przyjęciu niniejszego rozporządzenia, tym samym nie jest ono dla niej wiążące ani nie jest poddana jego zastosowaniu.
Czy europejski tytuł egzekucyjny obowiązuje w Wielkiej Brytanii?
Europejski tytuł egzekucyjny nie obowiązuje też w Wielkiej Brytanii, od momentu jej wyjścia ze wspólnoty państw europejskich.
W jakich przypadkach europejski tytuł egzekucyjny może nie zostać wydany?
Organ egzekucyjny może wstrzymać się od przeprowadzenia postępowania, jeśli zaistnieją przesłanki określone w rozporządzeniu.
Zgodnie z nim, organy egzekucyjne w państwie wykonania odmówią wykonania orzeczenia, jeżeli wydanego orzeczenia nie da się pogodzić z orzeczeniem wydanym wcześniej ponieważ:
– wcześniejsze orzeczenie zostało wydane w odniesieniu do tego samego przedmiotu sporu i dotyczyło tych samych stron;
– wcześniejsze orzeczenie zostało wydane w państwie wykonania lub spełnia warunki konieczne dla jego uznania w państwie wykonania,
Poza wskazanymi przesłankami państwo wykonania może powołać się również na zasady ogólne. Oznacza to, że państwo wykonania odmówi wykonania danego orzeczenia, jeżeli istnieją ku temu przesłanki wynikające z prawa krajowego.
Czy warto starać się o uzyskanie europejskiego tytułu egzekucyjnego?
Jeśli Twój biznes nie ogranicza się wyłącznie do polskiego rynku i współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami, którzy zalegają z płatnościami za faktury, to europejski tytuł egzekucyjny jest rozwiązaniem dzięki któremu znacząco zwiększysz szanse na odzyskanie swoich należności.
Europejski tytuł egzekucyjny przyda się tam, gdzie metody polubowne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza jeśli nierzetelny kontrahent unika kontaktu, myśląc że odległość będzie stanowić barierę uniemożliwiającą podjęcie Ci działań.
Jak zwiększyć szanse na odzyskanie zagranicznego długu z Cash Collector?
Uzyskanie europejskiego tytuł egzekucyjnego, to tylko jeden ze sposobów na usprawnienie działań zmierzających do wyegzekwowania od zagranicznych kontrahentów zaległych płatności.
Jeśli chcesz poznać inne możliwości wpłynięcia na dłużników lub masz dodatkowe pytania dotyczące europejskiego tytułu egzekucyjnego, skontaktuj się z naszymi doradcami.
Zadzwoń 502 123 142 lub wyślij zapytanie na adres biuro@cashcollector.eu
Rzetelnie doradzimy, a Ty zyskasz wiedzę odnośnie możliwych do zastosowania strategii działania. Jesteśmy z naszymi partnerami biznesowymi aż do momentu odzyskania całości długu.
Sprawdź też inne poradniki, które mogą Ci pomóc: